X

ساخت و قیمت سردخانه به همراه راه اندازی و نصب

09128634676 کارشناس فروش
سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی مجموعه ای بزرگ از انواع سردخانه ها می باشد که مدل های متنوعی دارد و هر کدام برای محصولات متنوعی طراحی شده اند. این دسته از سردخانه ها، بر اساس نوع، کاربرد آن ها قیمت گذاری می شوند. 

کلد سنتر
کلد سنتر

سردخانه به طور کلی فضایی است برای نگهداری مواد غذایی که یه طور کامل عایق بندی شده است و می توان با تنظیم دما و برودت داخل این فضا مواد غذایی را برای مدت طولانی تری نگهداری کرد. در داخل سردخانه شما می توانید کابین و قفسه ایجاد کنید تا مواد غذایی را به صورت طبقه بندی نگهداری کنید. از سردخانه ها عمدتا برای مصارف کشاورزی، غذایی و یا دارویی استفاده می شود. هدف در تولید این محصول کاهش هدر رفت سرما و نگهداری طولانی مدت است به همین خاطر تمامی قسمت های اتاقک به طور کامل عایق بندی می شوند.

سردخانه صنعتی چیست

سردخانه

به طور کلی امروزه برای نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در طولانی مدت از یخچال های سردخانه ای استفاده می‌شود. از سردخانه برای نگهداری انواع مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، میوه ها و سبزیجات و لبنیات و .... استفاده می شود. سردخانه صنعتی اتاقی سرما ساز برای نگه داری مواد غذایی است تا کیفیت یک محصول را برای مدت طولانی تری نگه داری کند.سردخانه های صنعتی عمدتا به چهار دسته تقسیم می شوند که معمولا در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند این محصول دارای کمپرسور، اوپراتور، کندانسور و شیر انبساط می باشد. همچنین محفظه سردخانه و ساندویچ پنل در سردخانه برای محافظت و کاهش سرما مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر نکاتی که برای سردخانه باید در نظر داشت تجهیزات به کار رفته در سردخانه است تا پس از مدتی دچار اشکال نشوند. امکان ساخت سردخانه صنعتی در مجموعه کلدسنتر برای تمامی مشاغل وجود دارد و شما می توانید بعد از ثبت در خواست و برآورد هزینه توسط کارشناسان فروش مجموعه ما این محصول را برای خود سفارشی سازی کنید.

مشخصات فنی سردخانه صنعتی 

سردخانه صنعتی

عایق بندی سردخانه صنعتی عایق بندی یکی از مهم ترین شرایط یک سردخانه خوب است. اگر عایق بندی به طور درست انجام شود از هدر رفت سرما و انتقال حرارت جلو گیری می شود و به همین خاطر یک سردخانه خوب نیازمند عایق بندی ب مواد با کیفیت و جدیدترین تکنیک ها است. همچنین عایق بندی فوم تزریقی پلی اورتان از کف این دستگاه را سیستم عایق بندی کافی پشتیبانی می کند.
درب   استفاده از درب با کلید و قاب درب با کیفیت یک تکه و تسمه مهر و موم یکی از ویژگی های بسیار عالی برای هر سردخانه ای محسوب می شود.
سیستم هشدار همیچنی این محصول دارای سیستم هشدار دما، خرابی سنسور ، سنسور درب و خرابی برق و ولتاژ می باشد. همچینی سیستم هشدار این محصول به سه صورت زنگ هشدار، زنگ چشمک زن و هشدار از راه دور قابل تولید است.
کنترل کننده دما  کنترل دمای این محصول به صورت جداگانه برای هر اتاق می باشد.
سیستم تنظیم دما سیستم تنظیم دما برای کنترل رطوبت داخل اتاقک مورد استفاده قرار می گیرد تا سطح رطوبت را در حد استاندارد نگه دارد.

انواع سردخانه صنعتی

سردخانه خرما

سردخانه-میوه

سردخانه گوشت

سردخانه لبنیات

سردخانه ثابت

 انواع سردخانه ها از نظر ابعادی

سردحخانه صنعتی ثابت

 • سردخانه کوچک (اتاقی)

سردخانه اتاقی

سردخانه کوچک صنعتی تولید شده توسط صنایع برودتی کلدسنتر بدین شکل می باشد که یک اتاقک با استفاده از ساندویچ پنل عایق بندی می شود سپس تجهیزات سرمایشی در آن نصب می گردد سردخانه های کوچک معمولا برای نگهداری از مواد غذایی، میوه، لبنیات با حجم کم استفاده می‌شود در مکان‌هایی مانند هتل، رستوران، مراکز توزیع استفاده می شود. این نوع سردخانه معمولا به دو صورت سردخانه زیر صفر و بالای صفر تولید می شود.

 •  سردخانه متحرک

در سردخانه های متحرک به کانکسی قابل جابجایی می باشند و معمولاً در فضاهای باز مانند سوله یا بر روی ماشین ها نصب می گردد. سردخانه های متحرک به دو صورت  کانتینر ویا سازه های فلزی ساخته می شوند. و اغلب برای نگهداری و جابجایی بستنی و مواد پروتینی مورد استفاده قرارمی گیرد. این نوع سردخانه در دو نوع سردخانه زیر صفر و بالای صفر تولید می شود که بسته به نوع این محصول می تواند دارای سیستم رزرو باشد تا در صورت خرابی و یا اشکال در کاردکرد سردخانه از فاسد شدن محصول داخل بار برای مدت زمانی جلوگیری شود.

 • سردخانه کانکسی

نام دیگر این محصول یخچال سردخانه است که دارای ابعاد کوچک تری به نسبت سردخانه های ثابت دیگر است. این محصول را می توانید با لیفتراک و یا جرثقیل نیز جا به جا کنید و در محل دیگری نصب کنید همچنین از این سردخانه می تواندید در محیط های باز و غیر مسقف نیز استفاده کنید. این محصول به صورت سفارشی در ابعاد های متفاوت قابلیت تولید دارد. از کاربرد های این نوع سردخانه سیار می توان به استفاده به عنوان انبار دارو، پخش و عرضه مواد غذایی در فروشگاه ها و انبار های غذایی، مناطق عملیاتی و پروژه های عمرانی و باغ های میوه به صورت پرتابل نیز استفاده کرد.

 • سردخانه اتمسفری

سردخانه صنعتی کوچک

سردخانه اتمسفر این نوع سردخانه به شرایط ویژه‌ای از لحاظ ترکیب  هوای درون اتاق نیاز دارد و برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و نگهداری هر چه با کیفیت تر مورد استفاده قرار می گیرد از جمله شرایط خاص کاهش غلظت اکسیژن یا اتیلن در محیط اتاق می باشد. در سردخانه کنترل اتمسفر میزان گاز های اکسیژن و دی اکسید کربن توسط سیستم های برودتی تنظیم می شود تا مدت زمان نگهداری میوه و گل بیشتر اما کیفیت محصول تا حد قابل قبولی حفظ شود. این سردخانه با سیستم افزایش کربن دی اکسید و کم کردن اکسیژن کار می کند تا از فاسد شدن محصول جلوگیری شود. نحوه کار کرد این محصول  به صورت سردخانه های معمولی است و بهتر است پس از رسیدن دمای سردخانه به حد مورد نظر در ها را بسته نگه دارد. این محصول داری ژنراتور نیتروژن، سیستم کنترل دما، میدل اتیلن، درب های مهر و موم با تسمه و گاز فشرده می باشد.

 • سردخانه دومرحله ای (بستنی)

سردخانه دو مرحله‌ای برای نگهداری از بستنی می باشد. بستنی با توجه به ساختار لبنی که دارد و با توجه به استفاده از شکر، نمک و خامه که در آن استفاده شده برای اینکه شل نشود باید در دمای صفر تا منفی 18درجه سانتیگراد نگهداری شود. و برای نگهداری از بستنی در حجم بالا از کمپرسورهای دو مرحله ای استفاده می شود.

انواع سردخانه ها از لحاظ دما

سردخانه اتمسفری

 • سردخانه  زیر صفر

سردخانه زیر صفر برای  نگهداری از مواد غذایی پروتئینی، گوشت، مرغ، ماهی استفاده می شود و و درجه بندی  این نوع سردخانه ها از 0 تا -18 درجه سانتی گراد می باشد. از این نوع سردخانه باید برای نکهداری مواد منجمد استفاده می شود و با توجه به دمای نگهداری محصول می توان دمای محصول را اندازه گیری کرد.

 • سردخانه بالای صفر

سردخانه بالای صفر  معمولاً برای نگهداری از سبزیجات میوه و لبنیات و  دارو استفاده می شود، درجه‌بندی سردخانه های بالای صفر از 0 تا 5 درجه سانتی گراد میباشد.

 • سردخانه انجماد

سرد خانه انجماد برای مواقعی هست که به سرمایش بیشتری نیاز باشد، دمای  تونل انجماد به سرعت تا -18 درجه سانتی گراد میرسد و تا -40 درجه سانتیگراد هم میتواند سرمایش ایجاد کند.

تجهیزات سردخانه ها

سردخانه بستنی

انواع کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه سیستمی است که وظیفه آن چرخاندن مبرد است و در واقع گازی که از سمت اوپراتور می آید را تقطیر و فشرده می کند. به طور کلی  قیمت کمپرسور و نوع آن برای هر محصول بسته به نوع موتور، توان تولیذی و حجم اندازه، شرکت تولید کننده آن متفاوت است.

 •  کمپرسور بسته یا هرمتیک

 •  کمپرسور نیمه بسته سمی هرمتیک

 • کمپرسور باز

 •  کمپرسورهای سیلندر پیستونی

 کمپرسور کوپلند سری kو L این نوع کمپرسور از 0/5hp شروع می شود تا قدرت  4hp  میباشد که با آب و هوای خنک کار می کنند.

 •  کمپرسور کوپلند سری 

در انواع مدل‌های 2s ,3s ,4s ,6s ,8s می باشد این نوع کمپرسور ها توسط گاز برگشت خنک می‌شود و از 5hpتا  10hp موجود می باشد.

کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه گاز متراکم شده کمپرسور را خنک می کند و به داخل فضای سردخانه میفرستد. کندانسور دارای انواع مختلفی از جمله کندانسور هوایی، کندانسور آبی و تبخیری است.

اوپراتور 

فن سردخانه

اوپراتور وظیفه سرد کردن محیط داخل اتاقک را دارد که به وسیله فن این کار را انجام می دهد. اوپراتور همچنین دارای لوله های تخلیه آب مقطر نیز هستند و همچنین در بعضی از سردخانه ها دارای گرم کن نیز می باشند تا آب در مسر لوله ها یخ نزند. انواع اوپراتور بسته به نوع سردخانه متفاوت است.

ساندویچ پنل سردخانه صنعتی

ساندویچ پنل این محصول معمولا به صورت سه لایه با تزریق عایق بندی فوم در میان لایه آلومینیومی و ورق گالوانیزه تولید می شود تا از هدر رفت دما تا حد قابل توجهی جلوگیری کند.

در سردخانه

در سردخانه در مجموعه کلدسنتر به صورت تمام عایق با مهر و تسمه مهر و موم می شود تا هم به راحتی باز و بسته شود و هم از اتلاف انرژی جلوگیری کند.

برق 

تابلو برق های استفاده شده در سردخانه ها در دو نوع PLC  و کنداکتوری تولید می شود.

شیر آلات سردخانه

نوع برند و شیر های استفاده شده در سردخانه بسته به نوع محصول و سردخانه متفاوت است

تونل انجماد

 تونل انجماد Freezing Tunnel در واقع سیستم های تبرید با کارایی بالا هستند که به طور خاص برای انجماد سریع تر از معمول، مقادیر زیادی از محصولات غذایی طراحی شده اند. تونل انجماد با بکارگیری ترکیبی از جریان هوای با سرعت بالا و مبرد با دمای پایین برای منجمد کردن سریع محصولات غذایی کار می کند که به حفظ کیفیت، بافت و ارزش غذایی آنها کمک می کند. در دماهای کمتر از ۱۰- درجه سانتیگراد رشد میکروارگانیسم ها کُند و درنهایت در دمای ۱۸- درجه سانتیگراد تقریباً متوقف می شود. به طور دقیق تر در مواد غذایی منجمد سرعت فساد با تبدیل شدن رطوبت موجود در محصول به یخ کاهش می یابد و در نهایت باعث کاهش سرعت رشد گونه های باکتریایی می شود.

سردخانه چگونه کار میکند؟

سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی با کاهش دمای محصول درون اتاقک به صورت یک چرخه تکرار شونده گاز مبرد را درون اپراتور به سمت کنداسور هدایت می کند تا دمای اتقک یه سرمای مورد نظر برسد. گاز مبرد چون به صورت کاملا فشرده است دارای روغن می باشد که باید این روغن توسط کمپرسور این روغن جدا شود در این مرحله دمای گاز تا حد قابل توجه ای پایین می آید و وارد اوپراتور و شیر انبساط می شود تا درون اوپراتور اسپری شود . سپس وارد محیط اوپراتور و فن می شود با توجه به این که هوا محیط با فن خارج می شود.منجر به سرد شدن سردخانه می شود.

نکات مهم در انتخاب و احداث سردخانه

 • نوع سردخانه برای نگهداری محصول
 • مشخص کردن فضای احداث سردخانه
 • نوع قفسه ها
 • شراط محیطی منطقه
 • برق کشی و کابل کشی محصول
 • مشخص کردن نوع بار و انبار و میزان بار
 •  انتخاب کندانسود برا اساس پارمتر های دما و دفع حرارتی و ظرفیت
 • تجهیزات خط مایع، خط مکش و خط دهش

مراحل ساخت و اجرا سردخانه

 1. تهیه اقلام و لوازم مورد نیاز برای ساخت سردخانه
 2. نصب کابین 
 3. مسقف کردن روی سردخانه در صورت نیاز
 4. ساخت و نصب کف 
 5. نصب اوپراتور و درب
 6. تزریق عایق بندی فوم
 7. نصب برق و چراغ و تابلو و اتصالات برقی

تونل انجماد

سردخانه کانکسی

 تونل انجماد Freezing Tunnel در واقع سیستم های تبرید با کارایی بالا هستند که به طور خاص برای انجماد سریع تر از معمول، مقادیر زیادی از محصولات غذایی طراحی شده اند. تونل انجماد با بکارگیری ترکیبی از جریان هوای با سرعت بالا و مبرد با دمای پایین برای منجمد کردن سریع محصولات غذایی کار می کند که به حفظ کیفیت، بافت و ارزش غذایی آنها کمک می کند. در دماهای کمتر از ۱۰- درجه سانتیگراد رشد میکروارگانیسم ها کُند و درنهایت در دمای ۱۸- درجه سانتیگراد تقریباً متوقف می شود. به طور دقیق تر در مواد غذایی منجمد سرعت فساد با تبدیل شدن رطوبت موجود در محصول به یخ کاهش می یابد و در نهایت باعث کاهش سرعت رشد گونه های باکتریایی می شود.

عوامل موثر در قیمت و نحوه محاسبه قیمت سردخانه صنعتی

ابعاد و دما مهم ترین عوامل برای ساخت سردخانه هستند هر چه میزان ابعاد سردخانه بزرگتر و دمای آن قابلیت کمتر شدن بیشتری داشته باشد هزینه ساخت آن بیشتر می شود. همچنین نوع قطعات به کار رفته در محصول از دیگر پارامتر های تعیین قیمت هستند. جهت اطلاع از تعرفه های این محصول می توانید با کارشناسان فروش کلدسنتر تماس بگیرید تا با توجه به نوع محصول و ابعاد آن قیمت را برآورد کنند.

خرید سردخانه

برای خرید سردخانه باید به نوع کمپرسور، اوپراتو و کندانسور دقت کنید و از محصولات و برند و تجهیزاتی که قیمت مناسب تری دارد انتخاب کنید.صرف نظر از این که کدام برند تجهیزات سرمایشی خریداری شود باید از اصالت و سلامت محصول مطمئن بود.  موتور سردخانه یا همان کمپرسور سردخانه نقش مهمی در عملکرد کل سیستم برودتی دارد. موتور سردخانه معمولاً سه فاز است ولی در سردخانه کوچک می‌توان از کمپرسور تکفاز هم استفاده کرد که هزینه‌ آن بالاتر است. قیمت زمین، هزینه نیروی کار در هر منطقه، معافیت های بیمه‌ای و مالیاتی و شرایط پرداخت اقساطی زمین های دولتی به طور چشمگیری در هزینه ساخت سردخانه موثر هستند. هزینه های حمل مصالح و تجهیزات هم روی هزینه ساخت سردخانه تاثیرگذار است.


سوالات متداول

قیمت سردخانه صنعتی چه گونه محاسبه می شود؟

قیمت سردخانه صنعتی بسته به نوع محصول و ابعاد، دامنه دمایی و تجهیزات آن محاسبه می شود. برای نحوه احداث و اجرای سردخانه صنعتی قیمت و اطلاعات در مورد محصول با کارشناسان فروش مجموعه ما تماس بگیرید.

انواع سردخانه صنعتی از چه نوعی است؟

سردخانه ها بر حسب دما و بر حسب مدل تقسیم می شوند . که بر حسب دما به دو نوع زیر صفر و بالای صفر، بر حسب مدل به انواع سردخانه گوشت، لبنیات، متحرک، ثابت و اتمسفری تولید می شوند.

به چه نکاتی در انتخاب سردخانه باید دقت کرد؟

باید به نوع سردخانه، دامنه دمایی، نوع کندانسور و حجم آن دقت کرد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید